Zažívací ústrojí

Cystická fibróza zhoršuje funkci zažívacího ústrojí

 

Bílkovina CFTR* se vyskytuje v celém těle. U lidí s cystickou fibrózou (CF) se tak může projevovat mnoho různých příznaků. Tyto příznaky a jejich závažnost se mohou u jednotlivých pacientů s CF i zásadně lišit1. Záleží vždy na konkrétních mutacích CFTR, genech a na okolních podmínkách.

 

Zažívací ústrojí

Proces trávení – štěpení potravy umožňující vstřebávání živin – začíná v ústech a pokračuje při procházení potravy žaludkem a tenkým střevem. Tam hraje důležitou roli při štěpení a vstřebávání živin slinivka břišní2.

 

Slinivka břišní

 Ve slinivce břišní se tvoří enzymy. Jsou to chemické látky, kterými tělo štěpí potravu.

 

U osob s CF se mohou vývody slinivky břišní ucpávat hlenem. Enzymy pak obtížněji pronikají do tenkého střeva, kde plní svoji funkci1.

Vyvody slinivky brisni mohou byt blokovany hlenem

Bez těchto enzymů může mít tělo potíže se štěpením potravy a se vstřebáváním životně důležitých živin. Důsledkem může být2:

  • špatný růst, opožděná puberta a pomalé přibývání na váze, a to i při konzumaci velkého množství jídla,
  • častá mastná a objemná stolice nebo potíže s vyprazdňováním.

Ucpání hlenem může časem začít poškozovat buňky slinivky břišní a snižovat tvorbu enzymů2.

 

Kromě užívání léků, např. enzymových tablet, se pacientům s CF doporučuje dodržovat speciální dietu při CF, která jim dodá potřebné živiny a pomůže jim zvládat příznaky postihující zažívací ústrojí2.

 

*CFTR = regulátor transmembránové vodivosti u cystické fibrózy

 

Diabetes (cukrovka) související s cystickou fibrózou (CFRD)

 

Přibližně třetina dospělých s CF má diabetes související s cystickou fibrózou (CFRD)1.

 

S postupujícím věkem může poškození slinivky břišní u pacientů s CF vést k tomu, že se v ní přestane tvořit dostatečné množství inzulinu (je to hormon, který pomáhá tělu regulovat koncentraci glukózy v krvi). Bez dostatečného množství inzulínu se u člověka může rozvinout diabetes související s CF (CFRD)1,3.

 

Lidé s CFRD mohou například zaznamenat, že více pijí a močí, cítí se velmi unavení, hubnou nebo mají potíže přibrat. Mohou zaznamenat také zhoršení plicní funkce bez nějaké zjevné příčiny. Někdo ale žádné příznaky nemá13.

 

Pokud vás některý z příznaků CF znepokojuje, poraďte se se svým lékařem nebo zdravotní sestrou.

 

Další příznaky související s trávením

 

U osob s CF se mohou vyskytnout různé zažívací problémy. Jejich důsledkem mohou být:

 

  • Výkyvy tělesné hmotnosti – U některých pacientů s CF může docházet k úbytku tělesné hmotnosti nebo mohou mít z různých příčin problém přibrat.  Příčinou může být například snížený tok enzymů slinivky břišní do tenkého střeva, což ztěžuje uvolňování živin z potravy, potřeba energie navíc k potlačení infekce nebo neschopnost využít cukr z přijímané potravy v případě pacientů s CFRD1.

 

  • Syndrom obstrukce distálního střeva (DIOS) – U některých lidí s CF se může tvořit stolice, která je kvůli problémům s trávením potravy hustší než obvykle. Taková stolice pak může ucpávat tenké střevo a způsobovat bolest a nevolnost14. Léčba syndromu DIOS závisí na závažnosti příznaků a neprůchodnosti4.

 

  • Gastroezofageální reflux (GERD) – Toto onemocnění je u lidí s CF velmi časté. Vzniká tím, že žaludeční kyselina proniká zpět do jícnu (trubice, která spojuje ústa se žaludkem). To může způsobovat pálení žáhy2.
    1. O'Sullivan B, Freedman S. Cystic fibrosis. The Lancet 2009; 373(9678): 1891 ̶ 1904.