Udržování zdravého myšlení při cystické fibróze (CF)

Důsledkem uspěchaného životního stylu je, že lidé občas pociťují depresi nebo úzkost. Chronické onemocnění, jako je CF, ve vás může zanechat pocity starostí, smutku, osamělosti a zármutku – to jsou normální reakce. Někteří z vás mohou zažívat tyto pocity denně (nebo téměř denně), takže je obtížné pokračovat v každodenním fungování.

Neschopnost udržet si zdravé myšlení může narušit péči o vaše zdravotní potřeby, což vede k poklesu fyzického zdraví. To bylo identifikováno jako významná překážka při dodržování vašich každodenních léčebných postupů.

Tato část shrnuje soubor čtyř strategií, které vám, jako jedinci s CF, mohou pomoci udržet si pozitivní postoj.

 

Udržování zdravého myšlení

Omezit stres, zůstat pozitivní, více spát. To vše jsou aspekty udržení zdravého myšlení. Můžete vyzkoušet některé z níže uvedených tipů a triků.

 

Zvládání každodenního stresu | Upravte své pravidelné činnosti | Zůstat pozitivní | Síla spánku

 

Zvládání každodenního stresu

Cítíte se zahlceni sledováním schůzek, školy, práce, rodiny a přátel? Pokud ano, zvažte některé z těchto strategií, abyste udrželi svůj stres pod kontrolou:

Zvládání na místě:

 • Zhluboka se nadechněte! Bylo prokázáno, že hluboké dýchání snižuje stres.

Zde je jedno snadné cvičení, které si můžete kdykoliv vyzkoušet, aby vám pomohlo uvolnit se:

 

Břišní dýchání

 1. Zkuste si sednout nebo lehnout do pohodlné polohy.
 2. Jednu ruku držte na břiše a druhou na hrudi.
 3. Zhluboka se nadechněte nosem a nechte své břicho rozšířit a ujistěte se, že se váš hrudník nehýbe.
 4. Vydechněte a přitom pískejte. Rukou na břiše jemně tlačte a vydechněte a vydechněte
 5. Tento dechový postup opakujte 3x až 10x.

Přeplněný vlak nebo autobus, dopravní zácpa nebo školní chodba nemusí být ideální situací pro provádění relaxace, přesto však můžete v těchto omezených podmínkách provádět dechová cvičení, která vám mohou pomoci dosáhnout uklidnění.

 • Vyzkoušejte některá relaxační cvičení: Existuje mnoho relaxačních technik, které uvolňují stres – například jóga a meditace. Nejenže vám pomohou zvládat stres, ale mohou také pomoci posílit váš imunitní systém
 • Zkontrolujte své držení těla: Vzpřímený postoj je nejen známkou sebedůvěry, ale také způsobuje, že se lidé cítí méně netrpěliví nebo neklidní. Je to proto, že vzpřímené držení těla snižuje koncentraci stresového hormonu kortizolu.
 • Nezapomeňte se usmívat: Usmívat se, i když se vám nechce, může ve skutečnosti zlepšit vaši náladu a zmírnit stres.
 • Vnímejte přírodu: Bylo prokázáno, že prohlížení obrázků přírodních scén po stresující události může vést k rychlému zotavení ze zdroje stresu.
 • Zachovejte klid a dělejte to, co vás činí šťastnými: Zkuste psát, kreslit nebo číst – cokoliv, co vám v podstatě dodává klid a odvádí vás od toho, co vás stresuje.

 

Upravte své pravidelné činnosti

 • Udržujte pravidelnost : Existují různé podoby denních plánovačů – od tištěných po aplikace pro telefony. Vyzkoušejte různé, abyste zjistili, který vám nejlépe vyhovuje. Možná zjistíte, že jakmile si vytvoříte plánovací rutinu, budete cítit, že vše lépe zvládáte.
 • Mluvit, mluvit, mluvit: O CF. Nebo ne! Sdílení svých pocitů s přítelem nebo blízkou osobou vás může sblížit a může pomoci vytvořit silnější pocit společenství a sounáležitosti. Pamatujte také na to, že podpora vašich blízkých vám může dodat tu malou vzpruhu navíc, která vám pomůže přes den, když to budete potřebovat.
 • Změňte vnitřní nastavení a dobijte energii: Rušný týden v práci vás může vyvést z míry. Nedovolte však, aby dny vyčerpávajících schůzek stály v cestě uvolněné relaxaci. Každý večer a o víkendu si vyhraďte čas na odpočinek. Může to znamenat, že se usadíte s knihou, pustíte si nejnovější televizní pořad, který vás zajímá, nebo se prostě jen tak poflakujete s přáteli. Nějaký ten „čas pro mě “ dokáže zázraky.

 

Zůstat pozitivní

Zůstaňte pozitivní pomocí těchto tří kroků:

 1. Zkontrolujte sami sebe: Máte větší potíže s dýcháním než obvykle? Nemáte chuť k jídlu? Ať už zažíváte cokoliv, zkuste si poznamenat zdravotní problémy, které byste mohli chtít sdílet se svým zdravotnickým týmem.
 2. Stanovte si datum: Naplánujte si schůzku se svým zdravotnickým týmem a při vysvětlování důvodů své návštěvy buďte co nejpřesnější. I něco tak jednoduchého, jako je domluvení schůzky, vám může pomoci cítit se, že se staráte o své zdraví.
 3. Zaměřte se na to, co vám přináší radost: Jakmile si domluvíte schůzku, pokuste se zorganizovat nějakou příjemnou aktivitu a připomeňte si, že jednáte.

Síla spánku

Většina z nás zažila z vlastní zkušenosti, jak nedostatek spánku může ovlivnit zdraví, a způsobit únavu a podrážděnost! Výzkumy skutečně prokázaly, že nedostatek spánku je spojen s mnoha zdravotními problémy.

Zde je několik nápadů, které vám pomohou v noci lépe spát, abyste mohli využít každou část svého dne. A pamatujte, že pokud máte problémy se spánkem, promluvte si se svým zdravotnickým týmem o všech způsobech, jak můžete dosáhnout lepšího spánku.

 • Snažte se odpočinout si: Zvažte omezení používání televize, notebooků, telefonů a tabletů před spaním. Také se snažte ponechat dostatek času mezi léčebnými postupy a spánkem. To vám pomůže vyčistit mysl, abyste mohli lépe usínat.
 • Nasaďte si teplé ponožky: Zahřátím studených nohou dáte mozku vědět, že je čas jít spát. Čím rychleji se tedy postaráte o studené nohy, tím dříve můžete usnout.